Badanie kamerą termowizyjną

Badanie kamerą termowizyjną jest często wykorzystywane podczas lokalizowania wycieków. Wykonujemy kompleksowo badanie za pomocą kamery termowizyjnej. Skorzystaj z naszych usług.

Profesjonalne badanie kamerą termowizyjną - Świat Instalacji

Badanie kamerą termowizyjną

Przebieg badania kamerą termowizyjną i jego skuteczność będą zależały od kilku aspektów, takich jak:

  • wielkość i intensywność wycieku
  • grubość termicznej otuliny i warstwy styropianu,
  • czułość kamery termowizyjnej,
  • temperatura czynnika,
  • głębokość, na której doszło do wycieku,
  • brak innych źródeł ciepła, które mogą wpłynąć na zaburzenie wyników badania.

Najdokładniejszy pomiar otrzymuje się wtedy, gdy wyciek jest intensywny, ciśnienie czynnika wysokie, a jego temperatura znacząco różni się od otoczenia.

Skuteczne badanie kamerą termowizyjną - Świat Instalacji, Przeciek24
Badanie kamerą termowizyjną w firmie Przeciek24

Badanie kamerą termowizyjną - na czym polega?

Kamera termowizyjna tworzy tzw. termogramy, a więc zdjęcia budynków za pomocą promieniowania podczerwonego. Obraz, jaki powstaje, jest widzialny dla człowieka i pokazuje rozkład ciepła na danej przestrzeni. Gdy dochodzi do nieszczelności jest to zaznaczone na obrazie. Badanie pozwala również wskazać mostki termiczne, czyli miejsca, w których ciepło z budynku wychodzi na zewnątrz do otoczenia.

Usługi kamerą termowizyjną

Dzięki kamerze termowizyjnej można ustalić usterki w instalacjach, wycieki wody albo innych czynników. Kamera termowizyjna precyzyjnie określa obszar przecieku. Lokalizuje odmienną temperaturę w miejscu nieszczelności instalacji wodnej. W przypadku instalacji c.o. poszukiwana jest gorąca plama, a w przypadku instalacji wody zimnej – wychłodzenie. 

Z pomocą kamery termowizyjnej sprawdza się także poprawność wykonania ocieplenia budynków i działanie urządzeń, a także wykonuje się testy szczelności powietrznej i wskazuje miejsca wymagające uszczelnienia.

Badanie kamerą termowizyjną - Świat Instalacji
Przeciek24 Świat Instalacji - badanie kamerą termowizyjną

Kamera termowizyjna - kiedy robić badanie?

Badanie kamerą może okazać się pomocne w kilku sytuacjach. Na przykład wtedy, gdy nie posiadamy dokumentacji o przebiegu instalacji w budynku, kiedy konieczne jest wykonanie dokumentacji dla ubezpieczalni po szkodzie lub zalaniu, a także wtedy, gdy dokonujemy zakupu mieszkania lub domu.

Badanie, które ma na celu znalezienie tzw. mostków termicznych (miejsc, przez które tracimy ciepło z domu), najlepiej wykonać w sezonie grzewczym, a więc od jesieni do wiosny. Jeśli jednak chodzi o badanie zawilgoceń lub przebiegu instalacji wodnych z pomocą kamery termowizyjnej – można je wykonywać przez cały rok.

Badanie budynku kamerą termowizyjną

Badanie budynku kamerą termowizyjną okazuje się niezbędne w kilku sytuacjach. Przykładowo gdy rozważamy dodatkowe ocieplenie domu, ponieważ koszty ogrzewania są zbyt duże. Kamera termowizyjna określi lokalizację mostków cieplnych oraz jakość termoizolacji ścian zewnętrznych. Podczas zakupu lub odbioru mieszkania badanie to pozwoli na zbadanie istniejących usterek i wad wykonawczych, takich jak nieszczelności, niepoprawne połączenie ścian z fundamentami itd. Badanie budynku za pomocą kamery termowizyjnej najlepiej jest przeprowadzić w sezonie grzewczym.

Warto pamiętać, że badanie to może okazać się niewystarczające do skutecznego zdiagnozowania miejsca wycieku z instalacji wodnych. Najlepiej więc połączyć to z innymi metodami lokalizacji wycieków.

Badanie kamerą termowizyjną - Przeciek24 Świat instalacji

Badanie kamerą termowizyjną - cena

Koszt badania kamerą termowizyjną jest zawsze ustalany indywidualnie. Tym bardziej że zdarza się, że badanie to jest łączone z innymi metodami lokalizacji wycieków. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Badanie kamerą termowizyjną - Świat Instalacji, Przeciek24

Badanie kamerą termowizyjną - zalety

Do zalet wykonywania badań za pomocą kamery termowizyjnej należy zaliczyć:

  • uzyskanie natychmiastowego wyniku,
  • są badaniami nieniszczącymi, bezinwazyjnymi,
  • pozwalają na znacznie wcześniejsze diagnozowanie zagrożeń typu wilgoć, zagrzybienie, zanim będą one zauważalne w świetle widzialnym,
  • umożliwiają udokumentowanie stanu technicznego budowli ze szczegółami dotychczas nieosiągalnymi.

Badanie kamerą termowizyjną - czy warto robić?

Badanie kamerą budynku, w którym klient kupił lokal mieszkalny, jest bardzo ważne i może zaoszczędzić kupującemu wielu problemów. Sprawdzenie mieszkania kamerą termowizyjną pozwoli ocenić jakość oraz sposób montażu izolacji termicznej, stan tynków i występujące zawilgocenia. Badanie kamerą warto też zrobić gdy budujemy dom samodzielnie, lub robią to dla nas konkretni fachowcy. Dzięki temu badaniu można poznać ewentualne wady budynku, negocjować cenę kupna i przygotować się na powstanie możliwych nieszczelności w przyszłości.

Świat Instalacji, Przeciek24 - precyzyjne badanie kamerą termowizyjną
Świat Instalacji - Wykrywanie przecieków kamerą termowizyjną

Skuteczne badanie kamerą termowizyjną

Badanie to jest specjalistyczną usługą, jaką oferuje nasza firma „Świat instalacji”. Pracujemy na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu.