Wykrywanie nieszczelności instalacji c.o.

Wykrywanie nieszczelności
instalacji c.o. w budynkach biurowych, produkcyjnych i przemysłowych w całej Polsce

przeciek24.com
próby szczelności co

Zajmujemy się wykrywaniem przecieków wody
w instalacjach grzewczych
w budynkach mieszkalnych
w woj. łódzkim

Instalacja c.o.

Instalacja c.o. obejmuje źródło grzewcze wraz z osprzętem oraz rurociągami rozprowadzającymi czynnik grzewczy wewnątrz budynku. Najczęściej czynnikiem grzewczym jest woda o określonych parametrach zależnych od zastosowanego systemu ogrzewania. W okresie chłodów – jesienno-zimowym, ogrzewanie budynku to istotna kwestia. Ludzie, którzy przebywają w budynku nie chcą marznąć, a odczuwać komfort cieplny. Tak samo  z maszynami, jeśli chodzi o budynek przemysłowy: maszyny muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki termiczne, aby pracowały bez zakłóceń i awarii. 

lokalizacja wycieku centralnego ogrzewania

SKUTECZNIE LOKALIZUJEMY WYCIEKI CO
SPRAWDŹ NAS!

Świat Instalacji

Lokalizacja przecieków w instalacji grzewczej

Jeśli w instalacji grzewczej nastąpi przeciek, trzeba działać szybko, gdyż szkody powstałe na skutek wycieku wody grzewczej mogą być znacznych rozmiarów. Rury grzewcze są prowadzone po ścianach budynków lub w specjalnych szachtach instalacyjnych. W przypadku ogrzewania podłogowego rury grzewcze są zatopione w warstwie posadzki. Jednym słowem – dostęp do przewodów instalacji grzewczej może być utrudniony, czasami znacznie. Niestety nie zawsze udaje się zlokalizować przeciek wody z instalacji c.o. bezinwazyjnie, ale nawet potrzeba małej naprawy bywa mniejsza stratą niż szkody w postaci zalania posadzki i jej warstw ciepłą wodą z rur ogrzewania podłogowego.

Nasi specjaliści zawsze odpowiednio dobierają metody pracy tak, aby nasze działania były jak najmniej inwazyjne. Po wykonaniu oględzin instalacji i ustaleniu, że nastąpił wyciek, przystępujemy do wyboru metody pracy. Czasami posiłkujemy się kilkoma metodami. Wszystko po to, aby jak najdokładniej ustalić miejsce występowania nieszczelności instalacji c.o.. 

Wyciek z instalacji c.o.

Wyciek z instalacji c.o. może być spowodowany różnymi przyczynami i różnie się objawiać. Sam w sobie jest trudny do zauważenia. Czasami zostaje wykryty, dopiero gdy da się zauważyć wilgoć w okolicach przewodów instalacji grzewczych w budynku. Często pierwszym objawem jest spadek ciśnienia w instalacji c.o.. Już niewielka utrata ciśnienia instalacji powinna ostrzec użytkownika, że coś może się dziać. Wówczas warto zlecić inspekcję instalacji i sprawdzenie, czy nie nastąpiło żadne rozszczelnienie. Nasza firma wykonuje taką usługę i od razu usuwa przyczynę wycieku uszczelniając rurę. Nasi doświadczeni fachowcy wykonają inspekcję sprawnie i szybko, zlokalizują miejsce wycieku i zatamują przeciek.

objawy pękniętej rury centralnego ogrzewania

Objawy wycieków z instalacji centralnego ogrzewania

Wycieki najłatwiej lokalizuje się w instalacjach, gdzie obieg wody utrzymywany jest w układzie zamkniętym. Dotyczy to głównie centralnego ogrzewania systemu zamkniętego. Układy otwarte musimy na czas badania zamykać w celu wyeliminowania błędów pomiarowych urządzeń do lokalizacji wycieków. Najczęściej pojawiające się objawy to:

 • spadek ciśnienia wody w instalacji,
 • ubytek wody widoczny na manometrze,
 • odparzenia powłok malarskich przy podłodze,
 • mokre ściany,
 • zacieki widoczne na suficie,
 • podnoszenie się paneli podłogowych/parkietu,
 • nieprzyjemny zapach stęchlizny w pomieszczeniu.

Namierzanie pękniętych rur c.o. w posadzce

Do tej pory awaria instalacji centralnego ogrzewania, która znajduje się pod podłogą zwykle oznaczała kosztowny i długi remont zarówno instalacji, jak i samego pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest dokumentowanie przeprowadzanych prac montażowych poprzez zdjęcia. W przypadku, gdy jednak podczas prowadzenia prac wykończeniowych, czy remontowych nie były wykonywane zdjęcia i nie znamy położenia rur grzewczych, nieznajomość miejsca awarii instalacji c.o. pod posadzką prowadzi do kosztownego, pracochłonnego i kłopotliwego rozkuwania podejrzanych miejsc na podstawie przeczucia.

lokalizacja wycieku centralnego ogrzewania
objawy pękniętej rury centralnego ogrzewania

Wyciek z rury c.o. pod posadzką

W dzisiejszych czasach można ograniczyć wydatki, ustalając miejsce potencjalnego przecieku rury w podłodze, dzięki firmom, które świadczą takie usługi. Dlatego warto zlokalizować przeciek, wykorzystując do tego metody bezinwazyjne. Jedną z nich jest badanie termowizyjne. Na wykresach termograficznych można zobaczyć rozkład temperatury w miejscu wycieku. Dodatkowo można także zastosować metodę akustyczną i pomiaru wilgotności. 

Trzeba jednak pamiętać, że nawet profesjonalny sprzęt nie może zagwarantować 100% dokładności lokalizacji miejsca przecieku. Skuteczność zależy od szeregu czynników:

 • różnorodności wykończeni posadzki,
 • średnicy rur,
 • wielkości ubytku wody w instalacji grzewczej,
 • zagłębienia pod posadzką czy też w ziemi,
 • grubości i rodzaju izolacji termicznej.

Lokalizacja wycieków co

W okresach zimowych głównym naszym zajęciem jest lokalizacja wycieków z co w różnorakich obiektach, zaczynając od lokalizacji wycieku co w mieszkaniach a kończąc na lokalizacji wycieku co w sieciach znajdujących się na zewnątrz budynków. Nasze doświadczenie praktyczne pokazuje że najwięcej problemów stwarzają wycieki na instalacjach wykonanych ze stali i  polipropylenu zgrzewanego potocznie nazywanym PP. Wynika to najczęściej z błędów popełnionych podczas montażu, które nie zawsze wychodzą odrazu po zakończonym montażu. 

zajmujemy się lokalizacją na instalacjach co -Świat Instalacji

Lokalizacja Nieszczelnych Instalacji Centralnego Ogrzewania

Nasza firma zajmuje się lokalizacją nieszczelnych instalacji centralnego ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Na filmie poniżej mogą Państwo zobaczyć uszkodzony fragment instalacji w posadzce. Pracujemy na terenie całej Polski.

Wykrywanie nieszczelności instalacji centralnego ogrzewania

Firma Świat instalacji szybko i kompleksowo zajmie się zlokalizowaniem miejsca nieszczelności instalacji grzewczej w Twoim domu w Łodzi i okolicach oraz w większych budynkach w całym kraju. Zapraszamy do kontaktu. Działamy sprawnie i szybko.