Płukanie instalacji CO – czym jest, jak wykonać, ile kosztuje?

Jak wykonać płukanie instalacji CO?

Płukanie instalacji CO jest obowiązkowe w starszych, ale i nowszych układach, które wykonane są z materiałów wykazujących większą odporność na korozję. Jest ono niezbędne, żeby uniknąć potencjalnych problemów podczas użytkowania ogrzewania. Sprawdzamy, jak wygląda płukanie instalacji grzewczej centralnego ogrzewania, kiedy zdecydować się na ten proces oraz ile to kosztuje.

Jak wykonać płukanie instalacji CO?

Dlaczego płukanie instalacji grzewczej centralnego ogrzewania jest konieczne?

Musimy pamiętać, że instalacje centralnego ogrzewania w budynkach jednorodzinnych zwykle są napełniane wodą z sieci wodociągowej. W przeciwieństwie do wody destylowanej sprzyja ona występowaniu zjawisk elektrochemicznych, fizykochemicznych i biochemicznych, których następstwem jest zanieczyszczenie układu grzewczego. Pomóc może płukanie instalacji CO.

Największym zagrożeniem dla instalacji grzewczych jest korozja, wymywająca cząstki z elementów układu. Zwłaszcza że sprzyja jej wysoka temperatura w systemie grzewczym. Ponadto jest to układ zamknięty, zbudowany z elementów wykonanych z różnych materiałów (m.in. mosiądz, stopy brązu, stal nierdzewna, miedź, polietylen), co sprzyja zachodzącym wewnątrz reakcjom. Oprócz tego instalacjom grzewczym szkodzi wytrącający się kamień oraz gromadzący się tam szlam.

W konsekwencji procesy zachodzące w systemie grzewczym mogą unieruchomić cały układ wskutek miejscowej blokady przepływu, czy zapchania elementów automatyki. Jeżeli nawet system działa, na pewno z biegiem czasu spadnie jego sprawność. Szczególnie narażone są na to układy bez specjalistycznych filtrów i odmulaczy, z których w drodze oszczędności wielu inwestorów zwyczajnie rezygnuje.

Czyszczenie rur i odkamienianie instalacji CO jest wówczas koniecznością. Taki serwis pozwala bowiem rozwiązać problem niedrożności sieci centralnego ogrzewania. Jednak o tym procesie warto pomyśleć w ramach profilaktyki przed powstaniem problemu. Płukanie instalacji centralnego ogrzewania zapobiega jej niedrożności, uszkodzeniu elementów systemu i zapowietrzaniu się grzejników.

Dlaczego płukanie instalacji grzewczej centralnego ogrzewania jest konieczne?
Płukanie instalacji grzewczej w budynkach jednorodzinnych

Płukanie instalacji grzewczej w budynkach jednorodzinnych – kiedy wykonać:

  • jeżeli instalacja centralnego ogrzewania straciła na wydajności;
  • po montażu nowego kotła;
  • przy wymianie grzejników.

Korzyści wynikające z czyszczenia systemów grzewczych są oczywiste. Nie tylko wydłużamy w ten sposób żywotność sieci centralnego ogrzewania oraz tworzących ją elementów i urządzeń. Instalacja grzewcza w budynkach jednorodzinnych działa też w sposób bardziej wydajny, a więc spadają koszty ogrzewania.

Płukanie instalacji CO krok po kroku

Płukanie rur i innych elementów instalacji centralnego ogrzewania to proces wieloetapowy. Zwykle jest to czynność wykonywana zaraz na początku sezonu grzewczego lub tuż po jego zakończeniu. Wówczas trwa to od 2 do 4 tygodni i wyróżniamy cztery etapy takiej czynności, tj.:

  1. Płukanie instalacji wodą z sieci wodociągowej.
  2. Czyszczenie specjalnym preparatem chemicznym (np. SUPER DS, DS–15).
  3. Ponowne płukanie wodą wodociągową.
  4. Zabezpieczenie instalacji inhibitorem korozji (np. CH-2 lub CH-33).
Płukanie instalacji CO krok po kroku
ak często płukać instalację grzewczą CO

Jak często płukać instalację grzewczą CO?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak często wykonywać w budynkach jednorodzinnych chemicznie czyszczenie instalacji CO. Każdy układ jest bowiem inny. Średnio serwis i płukanie systemu grzewczego zaleca się co 5-8 lat. Podczas czyszczenia instalacji zostają z niej usunięte zalegające tam zanieczyszczenia. Poza tym trafiają do niej inhibitory korozji. Zmniejszają one szybkość korodowania oraz ograniczają odkładanie się osadu, co przedłuża żywotność instalacji CO.

Płukanie instalacji CO – samodzielnie czy przez specjalistów?

W budynkach jednorodzinnych czyszczenie rur i odkamienianie instalacji centralnego ogrzewania można wykonać samodzielnie. Jednak z uwagi na dobór optymalnej metody i specjalnie przeznaczone do tego urządzenia lepiej skorzystać ze wsparcia specjalistów. Sprawdzą oni cały układ, a następnie dobiorą rozwiązania przygotowane specjalnie do instalacji danego budynku. Oprócz czyszczenia systemów grzewczych w sezonie mogą oni zaoferować płukanie poza sezonem specjalnie do tego przeznaczoną pompą czyszczącą. Fachowcy zawsze stosują też środki chemiczne najwyższej jakości.

Trzeba mieć świadomość, że płukanie instalacji grzewczych CO na własną rękę, zwłaszcza przez osoby niedoświadczone, może przynieść więcej szkód niż pożytku. Początkowe oszczędności mają się wówczas nijak do kosztów, jakie trzeba ponieść na doprowadzenie układu do stanu używalności.

Sam koszt takiej usługi jest różny, zależny m.in. od wielkości instalacji, stosowanego osprzętu i użytych środków. Średnio trzeba liczyć się z wydatkiem w wysokości ok. 1000 zł.

Płukanie instalacji CO
Czyszczenie systemów grzewczych z firmą Świat Instalacji

Czyszczenie systemów grzewczych z firmą Świat Instalacji

W firmie Świat Instalacji oferujemy profesjonalne czyszczenie sieci centralnego ogrzewania, grzejników, ogrzewania podłogowego i wymienników ciepła. Wszystkim zajmuje się wykwalifikowana kadra, która w pracy korzysta z urządzeń wysokiej klasy oraz najlepszej chemii. Dlatego chemiczne płukanie instalacji CO realizujemy w sposób profesjonalny i kompleksowy.

W pierwszej kolejności demontujemy lub zabezpieczamy armaturę (np. pompy, rotametry, zawory bezpieczeństwa, czujniki elektroniczne), następnie wykonujemy czyszczenie wstępne, płukanie chemiczne oraz wprowadzamy do instalacji inhibitory korozji. Cały proces czyszczenia instalacji CO jest wykonywany z dużą precyzją i z troską o bezpieczeństwo. Jego wynikiem będzie usunięcie kamienia kotłowego i korozji, a w konsekwencji przywrócenie parametrów wydajności jak w praktycznie nowej instalacji.

Jak wykonać płukanie instalacji CO?

Aby mieć pewność właściwie wykonanych prac przy czyszczeniu i płukaniu CO, należy zlecić takie prace doświadczonym i zawodowo związanym z instalacjami sanitarnymi osobom. Takimi osobami jesteśmy my – Świat Instalacji – zapraszamy do kontaktu.

Czytaj także: