Jak działa chemiczny uszczelniacz do rur?

Jak działa chemiczny uszczelniacz do rur?

Naprawę rur możemy przeprowadzić na wiele sposobów. Często są to jednak metody inwazyjne. Do tych bezinwazyjnych metod usuwania wycieków zaliczymy m.in. chemiczne uszczelnianie instalacji c.o. To rozwiązanie technologiczne pozwala usunąć je bez konieczności wykonywania wykopów czy kucia. Sam czas naprawy jest również krótki, a uszczelnienie naprawdę trwałe. Sprawdzamy, czym jest chemiczny uszczelniacz do rur, kiedy warto skorzystać z tej metody i jakie zalety niesie w sobie chemiczne uszczelnianie.

Jak działa chemiczny uszczelniacz do rur?

Czym jest chemiczny uszczelniacz do rur wodnych?

W pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest uszczelniacz do rur w postaci chemicznego preparatu. Tak więc jest to specjalny środek chemiczny, w którym aktywnym składnikiem zwykle jest krzemian sodu. Co jest tutaj najistotniejsze, ów krzemian sodu to składnik szkła wodnego określanego również szkłem płynnym.

Sama zasada działania chemicznych uszczelniaczy do instalacji wodnych jest dość prosta. Wystarczy wprowadzić taki środek do obiegu instalacji. Dzięki cyrkulacji wody samodzielnie odnajdzie on nieszczelność i usunie wyciek. Jest to możliwe dzięki krystalizacji, która zachodzi przy kontakcie środka z powietrzem atmosferycznym. Uszczelniacz wyciekający z instalacji tworzy kolejne warstwy korka. Cała reakcja trwa tak długo, aż nieszczelność zostanie zlikwidowana, a tym samym zostanie odcięty dopływ tlenu. W zależności od wielkości instalacji, ciepła i cyrkulacji wody czas usuwania nieszczelności metodą chemiczną jest różny. Raz trwa to zaledwie kilka godzin, innym razem nawet kilka dni.

Jak działa chemiczny uszczelniacz do rur ogrzewania?
Jak działa chemiczny uszczelniacz do rur wodnych?

W jakich instalacjach zastosujemy chemiczne uszczelniacze do instalacji wodnych?

Przede wszystkim chemiczny uszczelniacz do rur możemy wykorzystać w instalacjach, w których krążącym czynnikiem jest woda. Zwykle jest to instalacja c.o. Chemiczne uszczelnianie możemy zastosować w instalacjach:

  • centralnego ogrzewania w układzie otwartym,
  • centralnego ogrzewania w układzie zamkniętym,
  • hydraulicznych opartych na kotłach gazowych,
  • grzewczych ze źródłem ogrzewania w formie pompy ciepła,
  • wymienników gruntowych pomp ciepła.

Jakie zalety ma chemiczny uszczelniacz do rur wodnych?

Nie podlega dyskusji, że chemiczne uszczelnianie ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest to proces skuteczny i bezpieczny. Oprócz tego nie powoduje on zmniejszeniem średnicy rury, co skutkowałoby ograniczeniem przepływu. Do największych zalet chemicznego środka do uszczelniania rur zaliczamy m.in.:

  • metoda bezinwazyjna (brak robót budowlanych, wykopów, kucia),
  • możliwość zastosowania niemal w każdej instalacji,
  • krótki czas naprawy,
  • brak obowiązku uzyskania pozwoleń urzędowych,
  • uszczelnienie jest skuteczne i trwałe,
  • środek bezpieczny dla elementów instalacji (m.in. kotły, zawory),
  • preparat nie zapycha zaworów, pomp oraz otworów wentylacyjnych.

Oczywiście obok szeregu zalet chemiczne uszczelnianie ma też swoje ograniczenia. Przede wszystkim ta metoda służy usuwaniu bieżących nieszczelności, a więc nie chroni przed pojawianiem się nowych miejsc wycieków. Preparaty chemiczne nie utwardzają bowiem rur, ale działają w miejscu wycieków. Oprócz tego uszczelniacz do instalacji c.o. może być ograniczony przez temperaturę pracy, która nie powinna przekraczać 10 st. C.

Pamiętajmy też, że chemiczny uszczelniacz do rur wodnych nie powinien być stosowany w instalacjach, kiedy czynnikiem roboczym jest glikol. To samo dotyczy układów, w których krąży mieszanina wody z preparatami chroniącymi elementy instalacji przez niskimi temperaturami i korozją. Środka uszczelniającego w płynie nie należy też stosować w sytuacji, kiedy w okresie kilku dni wyciek wyraźnie się powiększa.

Jakie zalety ma chemiczny uszczelniacz do rur wodnych?
Jak stosować chemiczne uszczelniacze do instalacji wodnych?

Jak stosować chemiczne uszczelniacze do instalacji wodnych?

Chemiczny uszczelniacz do rur wodnych charakteryzuje się wysoką skutecznością, ale metoda ta nie zawsze jest efektywna z uwagi na materiały zastosowane w instalacji. Ważny jest m.in. rodzaj zastosowanych połączeń. Stąd chemiczne uszczelnianie należy zlecić specjalistom, którzy cały proces przeprowadzą z dużą dokładnością.

Przed aplikacją uszczelniacza płyn znajdujący się w pojemniku należy wymieszać przez wstrząśnięcie. Jednak ważniejsze jest dobranie właściwego rodzaju uszczelniacza do wielkości wycieku i instalacji, biorąc pod uwagę jej pojemność i materiał, z jakiego jest ona wykonana. Dzięki temu fachowcy mogą dobrać właściwą technikę i optymalny środek uszczelniający, co ma wpływ na efekt i żywotność uszczelnienia metodą chemiczną.

Podsumowując, uszczelniacz do rur w formie chemicznego środka w płynie jest skutecznym preparatem do usuwania wycieków. Uszczelnianie chemiczne jest metodą bezinwazyjną, szybką i efektywną, aczkolwiek ma swoje ograniczenia. Dlatego należy zadbać o to, aby wszystkim zajęli się specjaliści. Najpierw określą oni, czy chemiczny uszczelniacz nadaje się do użycia przy danej nieszczelności. Jeżeli tak, dobiorą odpowiedni preparat i wykonają cały proces usuwania wycieku. W innym przypadku zasugerują jakieś masy uszczelniające (np. silikon, kit uszczelniający), a najprawdopodobniej w ogóle inną metodę uszczelnienia.

Jak działa chemiczny uszczelniacz do rur?

Aby mieć pewność właściwie wykonanych prac przy chemicznym uszczelnianiu rur, należy zlecić takie prace doświadczonym i zawodowo związanym z instalacjami sanitarnymi osobom. Takimi osobami jesteśmy my – Świat Instalacji – zapraszamy do kontaktu.

Czytaj także: