Zadymianie kanalizacji jako metoda lokalizacji przecieków

Zadymianie kanalizacji to jedna z metod wykrywania nieszczelności instalacji. Sprawdzamy, na czym polega ta metoda, jakie narzędzia są w niej niezbędne, kiedy warto ją zastosować oraz ile to kosztuje.

Na czym polega zadymianie kanalizacji?

Nie ulega wątpliwości, że problemy z kanalizacją (deszczową, sanitarnobytową, ogólnospławną) mogą dać się nam we znaki. Jako że zwykle nie mamy ani wystarczającej wiedzy, ani odpowiednich narzędzi najlepiej zaufać specjalistom. Jednak również w tym przypadku warto przynajmniej odrobinę orientować się w wykonywanych przez nich pracach. Jeżeli problemem jest przeciek w instalacji, jedną ze skutecznych metod jego lokalizacji jest zadymianie instalacji kanalizacyjnych. Co więcej, jest to metoda, która pozwala wykrywać trudne w lokalizacji i niewielkie nieszczelności.

Żeby móc skorzystać z tej metody, niezbędne są do tego odpowiednie narzędzia. W tym przypadku konieczny jest profesjonalny generator kanałowy. Wytwarza on gęsty dym, który jest wtłaczany pod niewielkim ciśnieniem do rur kanalizacyjnych i szybko rozchodzi się po instalacji, wydostając się na zewnątrz przez studnie rewizyjne, czyszczaki, kratki, ale też nieszczelności. Oczywiście jest on bezwonny, nietoksyczny i w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego, ludzi oraz zwierząt. W określonych sytuacjach pomóc mogą również siarkowe świecie dymne, jeżeli obok efektów wizualnych specjalistom w wykryciu miejsca nieszczelności pomóc ma zmysł węchu.

Kiedy warto wykonać zadymianie sieci kanalizacji?

Zadymianie rur kanalizacyjnych jest wskazane w kilku przypadkach. Przede wszystkim powodem zastosowania generatora jest ustalenie nieszczelności odpływowej w celu wskazania miejsca, gdzie wypływa woda. Jako że nieszczelności to nie tylko dziury i zniszczone, pęknięte rury, drobne nieszczelności wykryć jest bardzo trudno. Zwłaszcza że często problemem jest tylko brak uszczelek, czego nie da się dostrzec na przykład podczas inspekcji kanalizacji z wykorzystaniem kamery.

Jednak zdarza się, że to nie woda sugeruje przecieki. Powodem niepokoju jest długo otrzymujący się odór z rur kanalizacyjnych. Nie jest to żelazną regułą, ale brzydki zapach najczęściej pojawia się w dni burzowe i deszczowe, kiedy ciśnienie powietrza jest niskie. Wręcz przeciwnie – może on być nieodczuwalny w dni pogodne o wysokim ciśnieniu powietrza. Jako że przez powstałą nieszczelność nie wypływa woda, a wydostaje się wyłącznie śmierdzący odór, również w tym przypadku zadymianie sieci kanalizacji jest skuteczne. Zwłaszcza że może on wydostawać się z miejsc, które początkowo nie są w kręgu podejrzeń (np. powierzchnia ścian, posadzka).

Gdzie jeszcze wykorzystamy metodę zadymiania?

Zadymianie to metoda o szerokim zastosowaniu, którą możemy stosować nie tylko w celu wykrycia nieszczelności i nieprawidłowości w rurach kanalizacyjnych. Oprócz tego sprawdza się w likwidowaniu nielegalnych przyłączy oraz wykrywaniu, w którym miejscu znajduje się niezgodne z prawem podłączenia wód opadowych i drenażowych.

Pośród usług zadymiania ciśnieniowego możemy też wyróżnić zadymianie przewodów wentylacyjnych – w celu lokalizacji nieszczelnych przewodów i wykryciu nieprawidłowości w pracy wentylacji. W ten sposób udaje się znaleźć powód niewłaściwie działającej instalacji po obu stronach – tłoczącej powietrze i wyciągu brudnego powietrza. Podobnie weryfikuje się szczelność systemu rekuperacji i kanałów spalinowych.

W końcu uda się tą metodą zlokalizować przecieki dachów płaskich. Penetracja czynnika pod hydroizolacją pozwala odkryć nawet najmniejszą nieszczelność w poszyciu.

Z wykorzystaniem metody zadymienia możemy też przeprowadzić testy urządzeń przeciwpożarowych, przewietrzymy studzienki kanalizacyjne, a nawet ocenimy zniszczenia wałów przeciwpowodziowych przez nory drapieżników i gryzoni.

Ile kosztuje usługa zadymiania instalacji kanalizacyjnych?

Nie ma jednej i stałej ceny, jaką zapłacimy za zadymianie kanalizacji i innych miejsc. Wiele zależy od zakresu wykonywanych prac, liczy się także sprzęt pomiarowy i detekcyjny, który jest w rękach fachowców. Co więcej, konieczne może być zastosowanie usług dodatkowych, na przykład czyszczenie kanalizacji lub przepychanie rur, do czego niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Stąd zawsze jest to usługa wyceniana indywidualnie.

Podsumowując, metodę zadymiania możemy wykorzystać w wielu sytuacjach, tj. do:

  • sprawdzenia szczelności rurociągów,
  • sprawdzenia szczelności przewodów wentylacyjnych,
  • prób szczelności zbiorników, osadników, szamb itp.,
  • wykrywania wadliwych lub nielegalnych przyłączy do sieci kanalizacyjnych,
  • oceny zniszczeń wałów przeciwpowodziowych przez zwierzęta,
  • przewietrzenia studzienek kanalizacyjnych.

Kluczowe jest natomiast, aby zajęli się tym wysokiej klasy specjaliści o dużym doświadczeniu, wiedzy i wykorzystujący odpowiedni sprzęt, którzy szybko i dokładnie zajmą się realizacją usługi. Czas ma tutaj niebagatelne znaczenie, ponieważ im wyciek trwa dłużej, tym straty będą większe, a więc rosną także koszty usunięcia usterki.

Aby mieć pewność właściwie wykonanych prac przy zadymianiu  kanalizacji, należy zlecić takie prace doświadczonym i zawodowo związanym z instalacjami sanitarnymi osobom. Takimi osobami jesteśmy my – Świat Instalacji – zapraszamy do kontaktu.

Czytaj także: