Nieszczelna instalacja. Metody badania nieszczelności instalacji

Nieszczelna instalacja. Metody badania nieszczelności instalacji

Nieszczelna instalacja to poważny problem mogący skutkować uszkodzeniem powierzchni – ścian, podłóg czy sufitów. Oprócz tego wyciekająca woda może uszkodzić wyposażenie mieszkania. Co gorsza, wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi groźnych dla zdrowia drobnoustrojów i pleśni. Stąd należy reagować natychmiast. Zwłaszcza że mamy do wyboru bardzo różne i liczne metody badania nieszczelności instalacji wewnątrz budynku.

Nieszczelna instalacja. Metody badania nieszczelności instalacji

Nieszczelna instalacja – z jakiej metody badania nieszczelności skorzystać?

Jak zauważyliśmy we wstępie, nieszczelna instalacja może być przyczyną wielu problemów. Dlatego warto znać metody badania nieszczelności instalacji wewnątrz budynku, aby możliwie jak najszybciej usunąć usterkę. Zwłaszcza że do wyboru mamy wiele dostępnych metod lokalizacji wycieku, w tym badanie termowizyjne, gazem znacznikowym, kamerą inspekcyjną, pomiar wilgotności ścian, próby ciśnieniowe czy metody akustyczne.

nieszczelna instalacja w domach prywatnych
Badania gazem śladowym- Świat Instalacji

Jedna z lepszych i najskuteczniejszych metod odnajdywania nieszczelności w instalacji. Jak wskazuje nazwa, badanie tą metodą polega na wprowadzeniu do instalacji wodnej gazu, zwykle mieszaniny azotu (95 proc.) i wodoru (5 proc.). Oczywiście jest on w pełni bezpieczny dla człowieka i zwierząt – bezwonny i niepalny.

Gaz do rur zostaje wpuszczony na przykład przez zawór na przyłączu. Jeżeli w instalacji znajduje się nieszczelność, gaz w tym miejscu zacznie wydostawać się na zewnątrz. Do precyzyjnej lokalizacji wycieku służą specjalne detektory.

Badanie szczelności instalacji wodnej - Świat Instalacji - Przeciek24

Próby ciśnieniowe przy wykorzystaniu manometru wzorcowego. Urządzenie należy podłączyć do instalacji wodnej w budynku. Wynik uzyskuje się po przeszło 2 godzinach. Około 30 minut zajmuje próba wstępna, ok. 2 godzin – próba zasadnicza.

Manometr gwarantuje pomiar z dokładnością 0,01 MPa. Samą próbę ciśnieniową możemy przeprowadzić z użyciem powietrza lub wody – ciepłej bądź ziemnej. Jako że wszystkie odbiory muszą być zamknięte, na czas przeprowadzenia próby nie możemy korzystać z wody.

Badania kamerą inspekcyjną - Świat Instalacji

Metoda badania nieszczelności instalacji polegająca na wykrywaniu wycieków za pomocą kamery inspekcyjnej. Urządzenie wprowadza się do kanalizacji, aby obejrzeć rury od wewnątrz. Dzięki temu możemy wykryć nieszczelność nawet w trudno dostępnych miejscach (np. odpływ z wanny lub brodzika). 

Badania akustyczne-Świat Instalacji

Jeżeli korzystamy z metod akustycznych, możemy wykorzystać kilka przyrządów wykrywających nieszczelność (np. korelator, miernik ultradźwiękowy, geofon). Kluczowe w badaniu metodami akustycznymi zwykle są fale dźwiękowe emitowane przez wyciek i przechwytywane przez specjalistyczne urządzenia. Nieco inaczej wygląda to przy użyciu korelatora, który mierzy szum w określonych obszarach instalacji. Zarejestrowane odchylenia pozwalają określić miejsce nieszczelności.

Skuteczne badanie kamerą termowizyjną - Świat Instalacji, Przeciek24

Biorąc pod uwagę najpowszechniejsze metody badania nieszczelności instalacji w budynkach, uwagę należy zwrócić też na badanie termowizyjne. Termowizja to badanie bez potrzeby użycia zewnętrznego źródła światła, polegające na obrazowaniu w podczerwieni i rejestrowaniu promieniowania cieplnego emitowanego przez obiekty. Wynik ma formę wizualną i polega na przypisaniu określonych kolorów odpowiednim zakresom temperatury.

Z tej metody badania nieszczelności instalacji możemy skorzystać w instalacjach wody użytkowej oraz instalacji grzewczej centralnego ogrzewania. Co istotne, tylko wówczas, kiedy instalacja pracuje i znajduje się w niej woda. Oprócz tego termowizja wymaga optycznej dostępności badanej powierzchni i braku dodatkowych źródeł ciepła, co mogłoby zakłócić pomiar.

Wynik pomiaru jest natychmiastowy. Dzięki termowizji możemy precyzyjnie zlokalizować wyciek i od razu przystąpić do usunięcia usterki, skuwając tylko wybrany fragment ściany, sufitu czy posadzki.

Wyciek wody w piwnicy - Swiat Instalacji - Wykrywanie Przecieków - Przeciek24

Bardzo prosta, ale niedostatecznie skuteczna metoda wykrywania nieszczelności instalacji. Należy użyć właściwego sprzętu pomiarowego, który pomaga znaleźć przybliżony obszar, gdzie pojawił się wyciek wody. Jako że często nie można precyzyjnie zlokalizować wycieku w ten sposób, stosuje się ją w połączeniu z innymi metodami wykorzystującymi bardziej zaawansowane narzędzia.

Metody badania nieszczelności instalacji w firmie Świat Instalacji

Metody badania nieszczelności instalacji w firmie Świat Instalacji

Jak widzimy, metody badania nieszczelności instalacji wewnątrz budynku mogą być bardzo różne. Wybór optymalnego rozwiązania zależy od sytuacji. Właśnie dlatego warto zlecić to specjalistom. Fachowcy wybiorą najlepszą metodą badania wykrycia nieszczelności instalacji wodnej. Zwłaszcza że sprawna lokalizacja nieszczelności i wycieków z instalacji jest możliwa tylko przy korzystaniu ze specjalistycznego sprzętu. W ten sposób mamy pewność, że usługa zostanie zrealizowana na najwyższym poziomie i będziemy mogli przystąpić do usuwania usterki.

Jako firma Świat Instalacji korzystamy tylko z najnowszych technologii i pracujemy na sprzęcie od renomowanych producentów. W pracy stosujemy wszystkie powyższe metody pozwalające na wykrycie nieszczelności instalacji wodnej. Oprócz tego w lokalizacji wycieków i nieszczelności wykorzystujemy też inne rozwiązania (np. metody dymowe). Zawsze są one bezinwazyjne i pozwalają wykryć nieszczelność bez potrzeby kucia ścian. Oczywiście wszystkim zajmują się specjaliści o dużym doświadczeniu i wielu latach praktyki w branży.

Nieszczelna instalacja. Metody badania nieszczelności instalacji

Pomagamy naszym klientom w namierzaniu wycieków z nieszczelnych instalacji – Świat Instalacji – zapraszamy do kontaktu.

Czytaj także:

Blog

lokalizacja wycieków Łódź

Lokalizacja wycieku wody z instalacji -miasto Łódź Lokalizacja wycieku Łódź Nasze zadanie polegało na zlokalizowaniu i naprawie przyczyny podciągania wilgoci na ścianie. Uszkodzeniu uległa instalacja

wykrywanie nieszczelności instalacji - Świat Instalacji
Realizacje

Nieszczelność instalacji

Nieszczelne instalacje najczęściej występują w okresach kiedy dochodzi do rozruchu instalacji centralnego ogrzewania Na czym polega wykrywanie nieszczelności instalacji? Naszym zadaniem, jako firmy specjalizującej się